اوغات شرعی
    در حال حاضر این بلوک با مشکل مواجه شده است .

پیش بینی آب و هوا
    در حال حاضر این بلوک با مشکل مواجه شده است .


شهردار اصفهان:

شهردار اصفهان گفت: با وجود رشد بسیار زیاد شهرنشینی در کشور، جایگاه شهرداری‌ها در ساختارهای تشکیلاتی کشور مشخص نیست. 

 

  به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان،‌ سیدمرتضی سقاییان‌نژاد پیش از ظهر امروز در نشست مشترک شهرداران کلان‌شهرها و رؤسای شوراهای اسلامی شهر اظهار کرد: اگر چه فراکسیون مدیریت شهری در مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه کلان‌شهرهای کشور تشکیل شده اما نواقص بسیاری در آن وجود دارد.

وی افزود: رشد شهرنشینی در کشور ما را نیازمند تشکیل اتحادیه کشوری می‌کند اما هنوز در این راستا نیز مشکلات زیادی وجود دارد.

شهردار اصفهان در بخش دیگری از صحبت‌های خود کمبود منابع مالی،‌ عدم هماهنگی بین‌بخشی، کمبود منابع پایدار، نبود بستر مناسب برای بخش خصوصی را از جمله مشکلات پیش‌روی شهرداری‌ها برشمرد.

وی با ابراز تاسف از عدم وجود دیدگاه‌های یکسان درباره مدیریت‌های محلی گفت: تمام این مسائل در حالی است که زیربنای برنامه‌های توسعه کشور بر مبنای تمرکززدایی بوده است.

سقاییان‌نژاد خواستار تفکیک وظایف مدیریت‌های ملی و محلی شد و افزود: در حال حاضر و با رشد شهرنشینی در کشور، ناگریز به تمرکززدایی هستیم.

وی با مقایسه تعداد شهرداری‌ها در قبل و بعد از انقلاب اظهار کرد: پیش از انقلاب 400 شهرداری و در حال حاضر یک‌هزار و 140 شهرداری در کشور وجود دارد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر شاهد تراکم‌زدایی هستیم، خاطر نشان کرد: با وجود لایحه‌ها و طرح‌های متعدد در این زمینه تاکنون به نتیجه نرسیده و شاهد عزم راسخی در این زمینه نبوده‌ایم.

وی این لوایح را نه تنها تقویت‌کننده مدیریت‌های محلی ندانست بلکه آن را اقدامی در راستای زیر سؤال بردن مردم‌سالاری دینی عنوان کرد.

سقاییان‌نژاد با بیان اینکه شهرداری‌ها به انتظار فراهم شدن زمینه‌های مدیریت یکپارچه شهری هستند، افزود: با مشارکت شهرداری‌ها با یکدیگر و وحدت میان مردم، شهرداری‌ها و حاکمیت این موضوع دست یافتنی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه از سال 62 قرار بود درآمدهای پایدار در تبصره‌هایی از بودجه به مجلس ارائه شود گفت: با گذشت 31 سال از این مهم، هیچ درآمد پایداری برای شهرها تعریف نشده است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه 70 درصد از منابع مالی شهرداری‌ها از محل فروش تراکم تامین می‌شود، ادامه داد: نبود منابع مالی پایدار، شهرداری‌ها را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

وی از موازی‌کاری ارگان‌های حکومتی در شهرها انتقاد کرد و گفت: مدیریت واحد شهری هنوز در شهرها ایجاد نشده است.

سقاییان‌نژاد با گله‌مندی از عمومیت دادن مصوبات شهرهای کوچ و پیچیدن نسخه واحد برای تمام شهرها یادآور شد: این اقدامات بدون هماهنگی و بدون در نظر گرفتن وضعیت شهرها اقدام نادرستی است.

وی به ابطال عوارض محلی بانک‌ها به بهانه ملی بودن اشاره کرد و افزود: اینگونه اقدامات بدون هماهنگی به شهرها ضربه می‌زند.

شهردار اصفهان در پایان وحدت بین شوراهای اسلامی شهر و شهرداری‌ها، فعالیت بیشتر دبیرخانه کلان‌شهرهای کشور و تاسیس اتحادیه شهرداری‌ها را برای بهبود امور شهرها ضروری دانست.

انتهای پیام/63043/س40/چ3000 

 


کلمات کلیدی:

بازگشت…

مرتبط باموضوع :

 ماده 100 قانون شهرداری ها  [ شنبه، 6 آذر ماه، 1395 ] 811 مشاهده
 آموزش شهروندی  [ سه شنبه، 12 بهمن ماه، 1395 ] 515 مشاهده
 جلسه مسؤولان ارشد شاهین شهر با استاندار اصفهان  [ يكشنبه، 3 آبان ماه، 1394 ] 1430 مشاهده
 شهردار جدید شاهین شهر مردم دار باشد  [ چهارشنبه، 13 شهريور ماه، 1392 ] 1434 مشاهده
 نکات ایمنی وسایل گاز سوز  [ سه شنبه، 13 مهر ماه، 1395 ] 1129 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

اشتراک گذاري مطلب